close
تبلیغات در اینترنت
سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران

کانون فرهنگی هنری مسجد حضرت ابوالفضل(ع)شهر بادرود

سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحرانبر خلاف مدیریت موقعیت‌های اضطراری و مخاطره‌انگیز که تنها با سوانح طبیعی سرو کار دارند، مدیریت بحران به طور کلی با بحران‌هایی که به دست انسان پدید آمده‌اند، یا انسان سبب روی‌دادن آنها بوده است، سر و کار دارند. بنا به تعریف، مدیریت بحران، پیش‌بینی، تدارک و آمادگی قبلی برای رویارویی و دفع رویدادهایی است که بقا و حیات را مورد تهدید جدی قرار می‌دهند. انسان‌ها در زندگی با بحران‌ها…

سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران
نظرات ()

سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران

سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران
بر خلاف مدیریت موقعیت‌های اضطراری و مخاطره‌انگیز که تنها با سوانح طبیعی سرو کار دارند، مدیریت بحران به طور کلی با بحران‌هایی که به دست انسان پدید آمده‌اند، یا انسان سبب روی‌دادن آنها بوده است، سر و کار دارند. بنا به تعریف، مدیریت بحران، پیش‌بینی، تدارک و آمادگی قبلی برای رویارویی و دفع رویدادهایی است که بقا و حیات را مورد تهدید جدی قرار می‌دهند.


انسان‌ها در زندگی با بحران‌ها و چالش‌های کوچک و بزرگی مواجه می‌شوند که بسته به نوع بحران و ظرفیت‌های روحی و معرفتی، قادر خواهند بود از آن‌ها عبور کنند.


جهان معاصر علی رغم آنکه در حوزه های سخت‌افزاری و پیشرفته‌های مادی رشد چشمگیری را به خود دیده اما نتوانسته است در حوزه‌های نرم افزاری و تعاملات روحی، روانی و اخلاقی به معیارهای متعالی دست یابد.


یکی از این حوزه‌های نرم افزاری مدیریت تعامل و کیفیت مواجهه، با بحران و چالش‌های فرا روی است. بدون تردید فضای دهه 60 هجری قمری از بحرانی‌ترین برهه‌های تاریخ است و مدیریت این بحران، مدل و برنامه جامعی می‌طلبد که در آن بهترین بینش‌ها و روش‌های اداره و کنترل بحران لحاظ می‌شد که این برنامه را راهبرد شناسی مدیریت بحران می‌نامند.
حضور در همه صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و آموختن نحوه تشخیص حق و باطل از جمله ویژگی‌هایی است که حضرت زینب(س) در خانه پدری خود از زمانی که خود را شناخت با آن مواجه بود و راهکارهای اصلی یک مدیریت همه جانبه را از پدر و مادر پاک و معصوم و انسان‌های کامل عصر خود فرا گرفته بود.

عوامل بنیادین در مدیریت بحران
اتخاذ رویکردی درست و اعمال مدیریت قوی در بحران‌ها، در گرو عواملی است که پرداختن به آنها الگویی همه جانبه برای چالش‌های عصر مدرن و آینده تکامل بشریت می‌باشد.


بررسی سیره حضرت زینب(س) به صورت عمیق و موشکافانه از ایشان به عنوان عصاره خاندان عصمت و طهارت الگویی قابل اعتماد می‌سازد برای شیعیان متأسی پیرو کمال و سعادت و البته الگویی کامل برای آرامش بشریت.
از جمله عوامل بنیادین در مدیریت بحران، عامل انسانی و ویژگی‌های رفتاری مدیر یک مجموعه می‌باشد. و عواملی که در شخصیت حضرت زینب(س) وجود داشت و در آرامش بحران‌های حادثه عظیم عاشورا نقش اساسی را  ایفا می‌کرد عبارتند از:
1ـ حفظ هدف مجموعه تا تحقق نهایی آن


ویژگی ممتازی که در خاندان طهارت وجود دارد این است که همه افراد در جهت هدف متعالی که مأمور به ابلاغ آن هستند یک عملکرد را ایفا می‌کنند.


وقتی پیامبر(ص) پیام بعثت را به خدیجه(س) می‌رساند، ایشان این هدف متعالی را می‌پذیرند و در لحظه لحظه‌های عمر خود با محمد(ص) هم عقیده و هم‌گام می‌شوند. از اقامه اولین نماز تا سختی‌های شعب ابی طالب و دیگر حوادث.


حضرت زهرا(س) نیز اسوه حقیقی دفاع از حریم ولایت‌اند، وقتی فقیری به درب خانه ایشان مراجعه می‌کند، همه اعضاء خانواده با تمام وجود غذای خود را به آن فرد می‌دهند، و این مسئله نشان از مدیریت دقیق و عمیق حضرت زهرا(س) در خانواده است که نوع تربیت فرزندان بر اساس اهداف پدر و اجداد مطهرشان می‌شود. و اوج توانایی و نقش مادر در تربیت فرزندان مشخص می‌گردد.
(اشاره به آیات ابتدایی سوره انسان (دهر)(سوره دهر، آیات 5،1)


اوج هم جهت بودن و هدف‌مندی علی(ع) و زهرا(س) در داستان شهادت این بانوی بزرگوار خودنمایی می‌کند.
حضرت زینب(س) نیز تا پایان کار در راه حفظ اهداف خاندان طاهرین‌اش کوششی وصف‌نشدنی کرد. می‌توان در عبارت‌های زیر هم هدف بودن حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) را به دقت مورد بررسی قرار داد:
امام حسین(ع) در راه هدف متعالی خود فرمودند:
«ارید ان امر بالمعروف و انهی عن المنکر و اسیر بسیره جدی و ابی علی بن ابی الطالب...» (المقرم، مقتل الحسین، ص 156)

هدف امام(ع) در این عبارت به‌پاداشتن امر به معروف و نهی از منکر و عمل به سیره جدشان و پدر بزرگوارش بیان شده است.
حضرت زینب(س) در ابتدا و آغاز خطبه‌خوانی خویش بعد از مصائب دلخراش گذشته، به جای ضعف و شکوه از تقدیر الهی با قدرت و صدایی رسا این چنین سخن خود را آغاز می‌کنند:


«الحمدالله رب العالمین، و صلی الله علی جده سید المرسلین» (بحار الانوار، ج 157، ص 45)
«الحمد لله الذی اکرمنا بنبیه محمد و طهرنا من الرجس تطهیرا و انّما یفتضح الفاسق و یکذب الفاجر و هو غیرنا»

«سپاس خدای را که ما را با نبوت حضرت محمد(ص) گرامی داشت، و از پلیدی‌ها پاک نمود، همانا فقط خالق فاسق رسوا می‌شود و بدکار دروغ می‌گوید، و او غیر ما می‌باشد.» (بحارالانوار، ج 45، ص 154 و ص 115)


حفظ و احترام به هدف، امر به معروف و نهی از منکر لسانی و عملی، سیاست، شهامت و شجاعت و مرتباً خود را نوهِ رسول خدا(ص) معرفی کردن و درود فرستادن به ایشان در فضای مسموم جامعه اموی و تبلیغات سوء همه جانبه علیه رسول خدا(ص) و امیر المؤمنین(ع)، از صفات بارز حضرت زینب(س) بود که ایشان را به عنوان مدیر موفق و پیام رسان عاشورایی در تاریخ جاودانه کرد.


ایشان در مقابل تحقیرهای ابن زیاد فرمودند: ما رایت الا جمیلا... جز زیبایی چیزی ندیدم.
به این معنا که هدف کاروان کربلا رسیدن به لقاء حضرت دوست و مبارزه با نظام طاغوت بود و من در هدف مجموعه مقدس خویش هیچ گونه اشکال و خلائی مشاهده نکردم بلکه همه چیز براساس نظم و رضایت حضرت محبوب به زیباترین شکل ممکن صورت پذیرفت.
شناخت موقعیت و عمکرد متناسب
از دیگر ویژگی‌های موفقیت در مدیریت بحران حوادث عاشورایی شناخت هر موقعیت زمانی و عملکرد متناسب با آن موقعیت بود.
وقتی رسوایی دستگاه طاغوت انجام پذیرفت. افکار عموم مردم از تبلیغات و تحریفات علیه خاندان رسول(ص) پاک گشت و شناساندن مقام واقعی آنها توسط بانوی مکرم اسلام حضرت زینب(س) به بهترین شکل ممکن صورت پذیرفت. ایشان به جای مراجعت زود هنگام به مدینه و خلاصی از اوضاع وحشت ناک منازل دشمنان، در شام ماندند و برای اتمام هدف خویش برای شهیدان سوگواری نمودند.
میزان تأثیر این کار به حدی بود که بعد از مراسم سوگواری زنی از خاندان ابوسفیان نبود مگر اینکه به استقبال آنان بیاید و بر حسین(ع) گریه کند. (تاریخ طبری 814 : 339)


کنترل شرایط و مدیریت افراد مجموعه
الف) حفظ روحیه افراد: حضرت زینب(س) در حدود 55 سال سن داشتند و در همه صحنه‌های بعد از شهادت امام حسین(ع) کنترلی بی‌نظیر بر عملکرد خویش و حفظ آرامش و تصمیم‌گیری‌های به موقع داشتند، گر چه در بعضی موارد بی تابی‌های شدید ایشان در تاریخ آمده است اما همواره باید متوجه این مسئله بود که حضرت زینب(س) یک انسان در اوج عشق ورزی و عواطف بودند و دیدن این همه صحنه‌های فجیع متناسب با عملکرد ایشان به عنوان یک انسان است و الا اگر غیر این بود ایشان یک موجود فرای بشر بودند و امتیاز ویژه‌ای نداشتند.


آنچه از نظر ما مهم است این مسئله می‌باشد که: با وجود داشتن روحیات انسانی و عواطف بشری ایشان کنترل بی‌نظیری بر اوضاع داشتند و در صحنه‌های مهم و حساس تصمیم‌گیری‌های به موقع می‌گرفتند و این مسئله‌ایی بسیار بسیار مهم است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد.
به عنوان نمونه: وقتی امام سجاد(ع) بدن‌های عریان شهداء را بر روی زمین دید که هنوز به خاک سپرده نشده‌اند نزدیک بود روح از بدن مبارک‌شان خارج شود.


در این صحنه خود حضرت زینب(س) نیز به شدت پریشان و بی‌تاب بودند اما بلافاصله مدیریت بحران را به دست گرفتند و با خواندن حدیث ام ایمن و بازگو کردن وعده پیامبر(ص) و امام علی(ع) جان امام زمان خود را آرام کردند و از مرگ نجات دادند. (عبرات المصطفین فی مقتل الحسین، ج 2، 222)
ب) مثبت گرایی در مواجه با مشکلات و سختی‌ها
وقتی هدف یک مجموعه مشخص باشد و مدیر آن مجموعه در جهت هدف تعریف شده گام بردارد. این مسئله بی‌نظیر به قدرتی فوق‌العاده تبدیل می‌شود که همه کارهای به ظاهر ناممکن را ممکن می‌سازد.
نوع زاویه دید حضرت زینب(س) به زیبایی‌های عاشورا و صحنه وصال بهترین مخلوقات الهی در کربلا به جمله    ما رایت الا جمیلا ... جزء زیبایی چیزی ندیدم مشخص گردید.
در واقع در همه صحنه‌های فجیع و هولناک عاشورا ردپای عمل به تکلیف به تصویر کشیده شده است و  همه چیز برای وصال محیا شده است.
مدیریت بی‌یظیر حضرت زینب(س) و مثبت‌گرایی و روحیه بالای ایشان به حدی است که بهترین رفتار ممکن را با اسرا و کودکان دارند و پناه و مأمنی برای آرامش دردهای آنها هستند.
به حدی که ممکن است هر یک از ما در شرایط سخت زندگی حتی حوصله گوش دادن به خواسته‌های کودکانمان را نداشته باشیم. شرایطی که در برابر شرایط حضرت زینب(س) قابل مقایسه نمی‌باشد.
ویژگی مثبت گرایی و مثبت اندیشی یک مدیر در بحران‌های مختلف می‌تواند سبب آرامش افراد و خود او گردد و باز ایمان به هدف را تداعی می‌کند.
در کتاب مثیر الاحزان از فاطمه دختر امام حسین(ع) نقل شده است: و اما عمتی زینب فانها لم تزل قائمة فی تلک اللیله... فی محرابها تستغیث الی ربها.


و اما عمه‌ام زینب ، پس وی هم چنان در آن شب در جایگاه عبادت خود ایستاده بود و به درگاه خدای تعالی استغاثه می‌کرد.
حضرت زینب(س) عصاره وجود زهرای مرضیه و امیر المؤمنین(ع) دارای چنان پتانسیل عمیق روحی و معنوی بود که خداوند ایشان را برای این رسالت عظیم برگزید.


فردی که به بهترین نحو ممکن همه حوادث را مدیریت الهی کرد و در جهت اهداف محمد(ص) و تکامل مکارم اخلاق گام‌های بلندی برداشت.
چشم امیدمان به دعاهایت بانو...
تدوین: سمانه انیسی

منبع:تبیان استان قمامتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

بازدید :23
برچسب ها : سبک زندگی حضرت زینب(س) در مدیریت بحران-
نویسنده
نویسنده : احمد
تاریخ : جمعه 22 آبان 1394
زمان : 18:58
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
:: آيات نازله درباره حضرت علي(ع) ( تاریخ : یکشنبه 06 تیر 1395)
:: معجزاتی از امام حسین(ع) ( تاریخ : یکشنبه 06 تیر 1395)
:: ۱۲ توصیه امام خامنه‌ای برای استفاده بهتر از شبهای قدر ( تاریخ : یکشنبه 06 تیر 1395)
:: شیوه صحیح قرآن به سر نهادن ( تاریخ : یکشنبه 06 تیر 1395)
:: شهادت خواندنی سردار سلیمانی درباره آیت الله خامنه ای ( تاریخ : یکشنبه 23 خرداد 1395)
:: راهکار آیت الله بهجت برای شفای بیماری ( تاریخ : یکشنبه 23 خرداد 1395)
:: آیت الله علم الهدی: اینکه مساجد باید انقلابی شوند یک واقعیت اعتقادی است ( تاریخ : یکشنبه 02 خرداد 1395)
:: کمردردتان را طبیعی درمان کنید ( تاریخ : یکشنبه 02 خرداد 1395)
:: خجسته میلاد منجی عالم بشریت،امام زمان عجل الله تعالی فرجه مبارک یاد ( تاریخ : یکشنبه 02 خرداد 1395)
:: حجاب اسلامی ( تاریخ : پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395)


بالای صفحه